Program Sorumlusundan

Sevgili Öğrenciler;
 

Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri sektörü, dünyada en hızlı ve en çok gelişen sektörlerin başında gelmektedir. Otomotiv endüstrisi aynı zamanda en yeni teknolojilerin uygulama alanıdır. Son yıllarda; motorlu araçlar teknolojisinde ve otomotiv endüstrisinde sözle ifade edemeyeceğimiz şekilde gelişmeler günden güne kaydedilmekte ve artarak devam etmektedir. Otomotiv sektörü, ülke ekonomilerinin lokomotif sektörü ve temel istihdam alanlarından birisidir. Uluslararası firmalar tarafından da Türkiye bir üretim üssü konumundadır. Ülkemiz de bu teknolojiye ve otomotiv sektörüne patent anlaşmalarıyla ayak uydurmaktadır. Aynı zamanda ülkemiz dünyanın araç üretim üssü haline gelmiştir. Yeni firmaların ülkemize yapmak istedikleri yatırımlar da gündemdedir. Sektördeki gelişmeler ve hızlı büyüme; yeni istihdam alanları oluşturmakta, yeni yatırımların yapılmasını sağlamaktadır. Kârlı bir sektör olmasından dolayı marka ve ürün çeşitliliği artmakta, bu da nitelikli eleman ihtiyacında artış meydana getirmektedir.

 

Okulumuz Otomotiv Teknolojisi programında okuyan öğrencilerimizi; teorik - pratik eğitimler, mesleki uygulamalar, teknik geziler ve staj çalışmalarıyla geleceğe hazırlamanın sorumluluğunu omuzlarımızda hissediyoruz. Dönem içindeki etkinliklerle öğrencilerimizi meslek hayatına ve yüksekokul okul ortamına hazırlamaya çalışıyoruz. Siz sevgili öğrencilerimizinde bu bölümü severek ve geleceği görerek çalışırsanız başarılı olacağınızı ümid etmekeyiz. Bu bölüme gelmekle geleceğinize yön vermiş oluyorsunuz, samimi olarak çalıştığınız takdirde başarı sizin için kaçınılmaz olacaktır.

Mesleki bilgi ve becerilerle donanacağınız iki yıllık akademik eğitim maratonuna hoş geldiniz.

 

Öğr.Gör. Dr. Nida BİRGÜLBu bölümü bitirdiğiniz takdirde;

KPSS Puanı ile devlet kurumlarında Otomotiv Teknikeri, Otomotiv Teknisyeni pozisyonuna,
Özel İşletmelerde bulunan ilgili departmanlarda Araç Tamir Elemanı, Araç Satış Elemanı, Otomotiv Yedek Parçaların Üretimi, Otomotiv Bant Üretimi, Servis Müdürü, Özel Servis İşletmesi, Otomotiv Sanayi ve Yan Sanayi Parçaları Satış & Pazarlama ve Tedarikçiliği, Gemi ve Denizcilik sektöründe, Hava ve Kara Astsubaylıklarında,
DGS sınavı ile Otomotiv ve Makine Mühendisliğine kapılarınız açılmaktadır.

 

Üst Derece Programlarına Geçiş

Bilindiği gibi hemen hemen bütün iki yıllık bölümlerde, dikey geçiş (DGS ile) imkanı bulunmaktadır. Dikey geçiş iki yıllık bir bölüm okuduktan sonra çeşitli dört yıllık bölümlere geçiş yapmaktır. Bunun için iki yıllık bölüm mezunları, dikey geçiş sınavlarına girerler ve atanmak için yeterli puanı aldıklarında o bölümle ilgili dört yıllık bölümlere geçiş yaparlar. İki yıllık otomotiv teknolojisi mezunlarının dikey geçiş yapabileceği bölümler şunlardır:
Uçak Gövde Motor Bakım Bölümü,
Uçak Gövde Motor Bölümü,
Gemi İnşaatı Ve Gemi Makineleri Mühendisliği,
Otomotiv Mühendisliği,
Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü,
Ve Otomotiv Öğretmenliği programlarıdır.